Jak poznat a ošetřit štípance od hmyzu

Naučte se poznat, jaký hmyz vás kousnu. Pečlivé ošetření ran je stejně důležité jako důsledná likvidace hmyzu.

Nejběžnější hmyz, který vás může doma štípnout, jsou blechy a štěnice. 

Pozor: je mýtus, že tento hmyz se objevuje jen v zanedbaných domovech. I když dbáte na čistotu, stále se u vás může objevit. Škodlivý hmyz si můžete například přivézt z exotické dovolené nebo ho mohou do bytu zanést vaši domácí mazlíčci z přírody, podobně jako klíšťata. Pokud máte podezření, že máte hmyzí nájemníky, neváhejte oslovit odborníky na likvidaci. Čím dříve se hmyzu zbavíte, tím lépe!

Obecně, pokud máte zarudlé štípance, je možné, že máte doma nějaký obtížný hmyz. Přečtěte si, jak štípnutí rozlišit a ošetřit. Štípnutí neškrábejte, hrozí, že si způsobíte infekci. Ranku vydezinfikujte nebo alespoň omyjte. Pokud je svědění nepříjemné, ošetřete jej fenistilem nebo jinou chladivou mastí. Podle babské rady pomáhá na hojení také levandulový nebo tea tree olej.

Kousnutí blechy

Blechy jsou skákavý hmyz, který dorůstá velikosti od 2 do 8 mm. V Čechách se lze setkat asi s 90 druhy blech a všechny mohou poštípat i člověka.

Jak poznat kousanec od blechy:

  • Okolo štípance se objeví zarudlý flek, velký asi 1 cm
  • Štípnutí obvykle zmizí během několika hodin
  • Štípnutí svědí, mnohdy až pálí
  • Štípnutí se objevují ve větším množství na zádech, krku a pažích

Blecha obecná Štípnutí od blechy Detail štípance od blechy

Jakmile objevíte kousnutí od blech, naplánujte jejich likvidaci. Před zásahem důkladně ukliďte. Doporučujeme vytřít a vyluxovat celý byt, včetně sedacích souprav a pelíšků zvířat. Pokud si myslíte, že hmyz zamořil lůžkoviny, vyperte je na 60 °C.

Potřebuji rychlý zásah

Pozor na kousnutí štěnicí

Štěnice mají hnědožluté nebo hnědočervené zbarvení, dorůstají velikosti 4-8 mm. Na rozdíl od blech nemohou skákat, ale pouze lézt. Pokud vás štípnou, přisají se na 3-10 minut. Při běžné pokojové teplotě (24 °C) se krmí každých 5 dní. Pakliže teplota klesne pod 16 °C, štěnice přestávají být aktivní.

Jak poznat kousanec od štěnice:

  • Okolo štípance se objeví menší červený flek s černou tečkou uprostřed, velký od 0,5 do 2 mm
  • Štípance se objeví ve větším množství v řadách za sebou
  • Štípnutí nepříjemně svědí

Štěnice postelní - jak vypadá Štípnutí štěnice - jak vypadá Detail štípnutí štěnice - kousnutí štěnice

Štěnice většinu útočí ve větším počtu, proto budete mít štípanců víc v řetízku za sebou. Pokud máte obavu, že máte doma právě štěnice, urgentně objednejte desinsekci a profesionální zásah. Svépomocí všechny štěnice vyhubit neodkážete, jedná se o velmi odolný hmyz!

Hmyz se hubí horkou párou, následně se ještě zasažená místa ošetří desinsekčním postřikem. Postřik není pro lidi i zvířata nebezpečný. Přesto dohlédněte, aby se váš čtyřnohý mazlíček nepohyboval 5 hodin v ošetřené místnosti. Místnost nevytírejte, mohli byste poškodit postřik a snížit jeho efektivitu. Lůžkoviny a oblečení vyperte na 60 °C.

Potřebuji rychlou likvidaci

Rádi vám poradíme

V případě dotazů se vám budou naši odborníci věnovat