Rus domácí

Je velký 10 – 15 mm, samci jsou štíhlejší než samice. Světle hnědý až narezlý brouk s dlouhými tykadly. Na rozdíl od švába dokáže lézt i po skleněném hladkém povrchu. Šíření aktivním pohybem po okolí (za vteřinu uběhne až 30 cm). Přenos v zavazadlech nebo při transportu potravin.

Cena od: 1100 Kč
Proč Derator?
Zásah do 2 hod
Doprava zdarma
Záruka na vyhubení
Diskrétnost samozřejmostí

Kde se vyskytuje nejčastěji?

Jedná se o nočního živočicha, který se přes den skrývá ve škvírách a úkrytech, pod lednicemi, kuchyňskými linkami, v koupelnách, bytových jádrech, okolích akvárií nebo ve výrobních provozech jako jsou pekárny, kuchyně, apod. Vyhledává zejména teplá a vlhká místa. Za tmy vylézá a hledá potravu jako jsou odpadky, drobky na kuchyňských linkách, mastnota okolo sporáku, apod. Jedná se o všežravce, který nepohrdne ani papírem, kůží, apod. Vydrží hladovět až 6 týdnů. Ideální teplota pro něj je   25 – 33 °C.

Jak poznat, že máme doma Rusa domácího?

Zejména v nočních hodinách, při rychlém rozsvícení zahlédnete pohyb tohoto hmyzu převážně na kuchyňské lince, nebo v koupelně. Případně zachycení na monitorovací lepové pasti, které jsou volně dostupné v obchodech.

Škody a rizika

Znečisťuje místa výskytu svým trusem, znehodnocuje potraviny, přenáší patogenní zárodky, přenos 12 parazitických červů, plísní, bakterií, tyfus, hepatitida, úplavice, salmonela. Produkují nepříjemný zápach z dorzálních žláz.

  1. Průběh zásahu

    Hubení provádíme požerovou nástrahou ve formě gelu. Výhodou této metody je žádné omezení domácnosti, gel se aplikuje na místa, kde nepřekáží a člověku nezapáchá. Pro Rusy je ale velmi atraktivní a přiláká i jedince, kteří jsou skryti v domácnosti. Tento gel je speciálně vyvinutý pro hubení švábovitého hmyzu. Zejména funguje i druhotný efekt, tak že Rus požere i jedince, kteří jsou již uhynulí po požrání gelu, a tak se druhotně kontaminují a též uhynou. Po 4-6 týdnech se doporučuje zásah opakovat, a to zejména z důvodu dolíhnutí vajíček. Dalším způsobem likvidace bývá klasický postřik insekticidem, který nebývá vždy 100% účinný. Lze také použít lepové pasti s atraktantem a lepové monitorovací pásky pro zjištění přesného místa výskytu hmyzu a rozsahu zamoření.
  2. Po zásahu

    Po zásahu nejsou potřeba žádná opatření, gelová nástraha se aplikuje na bezpečná místa v domácnosti.
  3. Prevence

    Dodržování hygieny, vyplnění prasklin ve zdech, v bytech čistá kuchyně bez mastnoty a zbytků jídla, správné skladování potravin, v případě výskytu včasné kontaktování odborné firmy.

Rádi vám poradíme

V případě dotazů se vám budou naši odborníci věnovat